Project name:

PLANIŚCI. Tworzymy mapę własnego miasta.

Project description:

2015-04-16-19.53.55.jpg

Drugi cykl warsztatów zatytułowany został „Planiści. Tworzymy mapę własnego miasta.”. Grupy miały za zadanie stworzyć mapę ich trasy z domu do szkoły. Stworzenie takiej mapy to pomysł na refleksję nad przestrzenią i najbliższym otoczeniem, w którym żyją. Jest to sposób na zlokalizowanie ciekawych, istotnych miejsc i spojrzenie na najbliższą okolicę z innej perspektywy – z góry.

Każdy z uczestników zaznaczał miejsca, obiekty które mija po drodze do szkoły. Musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest dla mnie ważne w mojej dzielnicy, w moim osiedlu? Na co zwracam uwagę? Co mi przeszkadza w moim najbliższym otoczeniu?

Mapa, która powstała jest mapą tego, co istnieje, i tego, czego nie ma – dla mnie jako mieszkańca – dziecka. Nie jest mapą opartą na ogólnych zasadach narzuconych przez zasady urbanistyki. Wytycznymi dla tworzenia mamy są nasze spostrzeżenia, nasze subiektywne odczucia. Mapa pozwala łączyć teraźniejszość z przyszłością.

Po stworzeniu aktualnej mapy tego co jest, wspólnie z uczestnikami warsztatów wykorzystując narzędzie jakim jest burza mózgów, zastanawialiśmy się jakie najważniejsze funkcji powinny być w mieście, co dla mieszkańców jest ważne i bez czego nie byłoby miasta. Następnie powróciliśmy do naszej mapy i zastanowiliśmy się jak mogłaby wyglądać za 50 lat – jak będzie wyglądać w przyszłości? Czy będzie w niej miejsce na dziecięcą policję, latające samochody bez kierowców, roboty, które za nas pracują?

Na odpowiedź musimy trochę poczekać.

Zobacz zdjęcia z:

SP 40 / SP 66 / SP 82