Project name:

MARZYCIELE. Tworzymy wizję idealnego miasta dzieci.

Project description:

To były zdecydowanie kreatywne warsztaty! Tym razem trzy grupy warsztatowiczów z trzech szkół miały przed sobą trzy różne zadania. Wszystko zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 40. Na wcześniejszych warsztatach najwyraźniejszym problemem bliskiego otoczenia szkoły, a więc okolic Chwaliszewa, okazały się wielkoformatowe reklamy, nieporządek na ulicach oraz grafitti na kamienicznych murach. Z pomocą przyszedł MIASTOBOHATER, który dzięki różnym kolorom kredy wziętym w garść zaistniał na asfalcie szkolnego boiska. W wyobrażeniach dzieci głównym zadaniem Bohatera było porządkowanie miasta i walka z wizualnym bałaganem. Jak wyglądał? Miał cztery ręce, a każda z nich wyposażona była odpowiednio w: nożyczki do obcinania reklam, worek na śmieci, teleport do przenoszenia się z miejsca na miejsce i tarczę do obrony – w razie czego. Stworzenie MIASTOBOHATERA było nie lada wyzwaniem, a uczyniliśmy to wspólnie używając technik pobudzających wizualizację i empatię w stosunku do miejskiego wybawcy. Dzięki temu dzieci stworzyły listę niezbędnych czynności, które są konieczne do stworzenia idealnego ich zdaniem – czystego miasta.

Kolejna grupa to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 66 na Osiedlu Przyjaźni. Warsztat pod roboczą nazwą “Miejska nowomowa” miał za zadanie stworzyć pulę nowych nazw dla codziennych obiektów w przestrzeni szkolnego boiska. Za pomocą tabliczek mocowanych do różnych powierzchni i wiosennego słońca budziliśmy do życia pomysły zalegające dotąd. Ławki zmieniły się w “pokrojone drewno”, drzewa w “zielone potwory”, na których wisiały jemiołowe “peruki”. Dzięki temu na jeden dzień zmieniliśmy znany krajobraz szkolnego podwórka na przestrzeń pobudzającą wyobraźnię, zachęcającą do interakcji i odkrywania jej na nowo. Lawinowo rosła liczba nowych zachęcających do zabawy nazw, a chęć zabawy z przestrzenią to pierwszy krok do tworzenia jej po swojemu.

I na koniec grupa ze Szkoły Podstawowej nr 82, która zażyczyła sobie między innymi ławki życzeń oraz magicznego hotelu za darmo. Zainstalowane w miejskiej przestrzeni marzenia zatrzymywały przechodniów ciekawych efektów działania młodej miejskiej partyzantki. Życzenia wypowiadane były na głos (wbrew powszechnemu przekonaniu, że utrudni to ich spełnienie), zapisywane i umieszczane w problematycznych miejscach takich jak dziury w chodniku, przeładowane autami ulice, niebezpieczne przejścia dla pieszych czy zaniedbane bramy. “Zamiast samochodów, latające chmury” brzmią jak nadchodząca przyszłość.

Zobacz zdjęcia z:

SP 40 / SP 66 / SP 82